O NÁS

Naše obec se nachází v tzv. Kladském pomezí, což je turisticky bohatý region, se spoustou zajímavých míst, přímo vybízejících k návštěvě.
Na samotném území obce se nachází množství památek na Prusko-Rakouskou válku v roce 1866, jedná se zejména o pamětní kříže, ale v okolí místní části Václavice lze najít i několik větších pomníků. V téže části obce se nachází také dva kostely, evangelický a podstatně starší katolický. Do katastru obce spadá také přehradní nádrž Rozkoš, přezdívaná východočeské moře. Ta nabízí spoustu možností rekreace, od plavání, přes rybaření až po cyklistiku. V horizontu několika let má být dokončena oficiální cyklostezka kolem přehrady, již nyní však lze přehradu na kole lze objet.
Při pohledu na mapu lze vidět, že se Provodov-Šonov nachází přímo uprostřed trojúhelníku tvořeného Novým městem nad Metují, Českou Skalicí a Náchodem. Každé z těchto měst skýtá množství památek i možností další rekreace.
V Novém městě nad Metují se nachází překrásné barokní náměstí, které tvoří jeden celek s novoměstským zámkem, na území města se také nachází tzv. pekelské údolí, ideální pro rekreaci v přírodě. Pokud se z nového města vydáte dále na východ, můžete navštívit také Orlické hory.
Česká skalice a její okolí jsou významně spojeny se spisovatelkou Boženou Němcovou, ve městě tak lze navštívit její muzeum, i tzv. Barunčinu školu. Na dohled od města se pak nachází Babiččino údolí, a to včetně Starého bělidla, Viktorčina splavu a zámku kněžny Zaháňské. Směrem na severozápad lze dojet do Krkonoš, pokud se vydáte západním směrem, můžete navštívit město Jaroměř, pověstné svým muzeem parních vlaků. Součástí Jaroměře je také staré pevnostní město Josefov, nabízející krom jiného i prohlídky podzemních chodeb.
Náchod je významné město na hranicích s Polskem. Vyniká zejména svým náměstím s kostelem uprostřed, a zrekonstruovaným zámkem, v jehož hradním příkopu jsou umístěni živí medvědi. Hned za polskými hranicemi, směrem na sever od Náchoda, se nachází lázeňské městečko Kudowa-Zdrój, s překrásnými parky, menší kolonádou, a moderním aquaparkem, ještě dále na sever pak leží tzv. Stolové hory, polský národní park se skalními monumenty. Alternativou pak můžou být Adršpašsko-Teplické skály, nacházející se v broumovském výběžku, severovýchodně od Náchoda. Na severozápad od Náchoda se také nachází pevnostní komplex Dobrošov, postavený těsně před 2. světovou válkou.

 

Sledujte nás také

Mapa

Kde nás najdete

Click to open larger map